W 2022 roku fińska firma ZenRobotics stała się częścią grupy Terex. Co sprawiło, że jej produkty weszły do oferty EWPA – spółki reprezentującej w Polsce dział Terex Recycling Systems. Specjalizujący się w projektowaniu i budowie zaawansowanych linii technologicznych dla branży komunalnej. Sortujące Roboty ZenRobotics mogą być wykorzystywane nie tylko w systemach TRS, ale również jako niezależne moduły wspierające zarówno nowe, jak i modernizowane instalacje konkurencyjnych firm.
DYNAMICZNY ROZWÓJ SEKTORA KOMUNALNEGO
Sektor komunalny rozwija się dynamicznie, wdrażając coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. Przykładem mogą być optosortery, które dekadę temu były nowością, a dziś są standardem w zakładach przetwarzania odpadów. Podobnie dzieje się z robotami sortującymi – te maszyny mogą pracować bez przerwy, niezależnie od warunków środowiskowych.
Choć początkowy koszt jest wysoki, roboty szybko się zwracają, biorąc pod uwagę koszty pracy ludzkiej oraz ich wyższą wydajność. Od lutego tego roku dostępna jest najnowsza generacja 4.0, oferująca dwa typy robotów: Heavy Picker oraz Fast Picker. Heavy Picker, przeznaczony do cięższych zastosowań, potrafi podnosić obiekty do 40 kg, jak kamienie, gruz czy metalowe elementy. Z pojedynczego ramienia wykonuje do 2300 pobrań na godzinę, sortując do czterech różnych frakcji. Każde urządzenie generacji 4.0 posiada własny zestaw czujników, co eliminuje problem przemieszczeń na taśmie przenośnika, zwiększając skuteczność nawet o 60-100%. Z kolei Fast Picker przeznaczony jest do lżejszych materiałów, takich jak butelki PET, karton czy papier, i osiąga aż do 4800 pobrań/h.
NAJLEPSZA WYDAJNOŚĆ
Dzięki możliwości pracy nad taśmami o szerokości 1850 mm. W 2022 roku fińska firma ZenRobotics stała się częścią grupy Terex. Co sprawiło, że jej produkty weszły do oferty EWPA – spółki reprezentującej w Polsce dział Terex Recycling Systems. Specjalizujący się w projektowaniu i budowie zaawansowanych linii technologicznych dla branży komunalnej. Sortujące Roboty ZenRobotics mogą być wykorzystywane nie tylko w systemach TRS, ale również jako niezależne moduły wspierające zarówno nowe, jak i modernizowane instalacje konkurencyjnych firm.
4.0 pozwalają na bardziej wydajną integrację z innymi urządzeniami w linii produkcyjnej. Dodatkowo, szersze taśmy umożliwiają większe odstępy między obiektami, co ułatwia ich wykrywanie i podnoszenie. Do usprawnienia tego procesu stosowane są również wibracyjne przenośniki podawcze.
Zaawansowany system ZenBrain steruje każdym robotem ZenRobotics. Dzięki technologii głębokiego uczenia rozpoznaje ponad 500 typów odpadów, umożliwiając np. segregację drewna na różne kategorie. ZenBrain dodatkowo optymalizuje kolejność pobierania przedmiotów, ustalając priorytetowe frakcje o najwyższej wartości. Całość można monitorować zdalnie, z poziomu komputera lub smartfona. Roboty te są wszechstronne i nadają się do pracy z różnymi rodzajami odpadów. Budowlanych, przez przemysłowe i komunalne, aż po odpady pochodzące z selektywnej zbiórki. źródło TK 2024

