fbpx

Maszyny stacjonarne i kompletne linie technologiczne TRS w ofercie EWPA

Terex Recycling Systems – od pojedynczych maszyn stacjonarnych po kompletne linie technologiczne.

W 2021 r. firma Terex Corporation uruchomiła nową jednostkę biznesową Terex Recycling Systems. Dzięki której jest teraz w stanie jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby szeroko rozumianej branży komunalnej
i recyklingowej. Z rozszerzonej oferty amerykańskiego koncernu mogą korzystać również polscy klienci. Rozwiązania TRS, obok produktów Terex Ecotec i CBI, są już dostępne w portfolio spółki EWPA.

Działalność dywizji Terex Recycling  System koncentruje się na projektowaniu i wyposażaniu nowych
lub już istniejących zakładów przetwarzania odpadów w kompletne, stacjonarne linie technologiczne. Są one tworzone w oparciu o własne moduły, dzięki czemu klient może otrzymać w pełni funkcjonalne, gotowe do pracy rozwiązanie od jednego dostawcy. W ten sposób budowa i uruchomienie instalacji przebiegają szybciej, a jej obsługa jest znacznie prostsza. Kluczowe urządzenia oferowane w ramach Terex Recycling System bazują na rozwijanych od wielu lat i sprawdzonych w różnych zastosowaniach maszynach mobilnych Terex Ecotec. Są one jednak w wykonaniu przystosowanym do linii stacjonarnych, a więc bez układu jezdnego i z napędem elektrycznym.

Kompletne linie TRS

Oferta rozpoczyna się od podajników taśmowych, które mogą być w wersji uniwersalnej lub przeznaczonej do odpadów organicznych. Wówczas są wyposażone w ślimak zapewniający lepsze pobieranie załadowywanego materiału. Oba mają zasobniki o pojemności 5 m3 , wykonane z trudnościeralnej stali Hardox. Ponadto ofertę uzupełni podajnik z ruchomą podłogą, przeznaczony do aplikacji wymagających dużej wytrzymałości, a jednocześnie wysokiej precyzji w dozowaniu materiału. Będzie dostępny w wielu wariantach pojemności. Kolejną grupą urządzeń są przenośniki taśmowe oferowane w dwóch szerokościach do wyboru, tj. 800 i 1200 mm. Zależnie od potrzeb mogą być dostarczone w różnych wariantach, np. Z pasem gładkim lub z wypustkami w kształcie jodełki, regulacją prędkości, uszczelnieniami bocznymi czy osłonami przeciwpyłowymi. Dodatkowo każdy taki przenośnik jest tworzony z modułów o długości 1, 2 i 3 m. Dzięki czemu łatwo go dopasować do warunków zabudowy.

Linia TRS

Jeśli chodzi o maszyny TRS biorące bezpośredni udział w przetwarzaniu odpadów, dostępna gama rozpoczyna się od przesiewacza bębnowego. Ma on element roboczy napędzany za pomocą czterech rolek ciernych, który obraca się w obie strony. Można na nim zamontować plecione panele siatkowe lub płyty perforowane o dużej wytrzymałości, co pokrywa szerokie spektrum zastosowań. Ponadto został zaprojektowany w taki sposób, że można stosować go zamiennie z bębnami innych producentów. Do wyboru są jeszcze trzy przesiewacze pokładowe. Umożliwiające zależnie od modelu uzyskanie od 2 do 4 frakcji w jednym przejściu materiału. W przypadku rozdrabniaczy, Terex proponuje m.in. specjalnie zaadoptowane wersje rozdrabniaczy dwuwałowych, tj. wolnoobrotowego TDS 825 i średnioobrotowego TDS V20.

Pierwszy z nich może być ustawiony na początku linii i pełnić rolę rozdrabniacza wstępnego. Drugi to już maszyna końcowa, pozwalająca na otrzymanie frakcji o określonych parametrach. Zwykle poprzedzają ją inne elementy instalacji, jak np. urządzenia separujące, które również zajmują ważne miejsce w ofercie Terex Recycling Systems. Wśród nich jest m.in. separator powietrzny, rozdzielający materiały na podstawie różnicy gęstości. Dodatkowo ma on solidną konstrukcję i znakomicie nadaje się do najcięższych za[1]stosowań, jak np. pracy z odpadami budowlanymi i porozbiórkowymi. Innymi maszyna[1]mi w tej grupie są separatory magnetyczne do wydzielania ze strumienia odpadów elementów żelaznych oraz separator wiroprądowy, który oddziałuje na metale nieżelazne. Ostatnią grupą produktów TRS jest sortowania. To m.in. kabina sortownicza oraz optosortery.

Sztuczna inteligencja pomaga z segregacji ZenRobotics

Najciekawszą propozycję stanowią jednak roboty sortujące marki ZenRobotics. Wykorzystując sztuczną inteligencję i olbrzymie bazy danych, mogą skutecznie zastępować mniej efektywne i kosztowne procesy ręczne. Zapewniając jednocześnie większy odzysk cennych surowców wtórnych. Poza tym takie maszyny zawsze pracują z jednakową percepcją oraz wydajnością i można z nich korzystać przez 24 godziny na dobę. W aktualnej ofercie są dwa rodzaje urządzeń Zen Robotics: Heavy Picker i Fast Picker.

Heavy picker

Ramie sortujace do ciężkich zastosowań. Ma dwuczęściowy chwytak mechaniczny, umożliwiający podnoszenie obiektów o nieregularnych kształtach i masie do 30 kg. Pojedyncze ramie, czyli jeden zespół robotczy, jest w stanie wykonać nawet 2300 pobrań na godzinę, wysortowując jednocześnie nawet cztery frakcje. Jeden „mózg”, czyli jednostki sterująca Heavy Picker może współpracować z jednym, dwoma lub trzema ramionami sortującymi. Co pozwala na wysortowywanie aż 12 rodzajów odpadów.

Fast Picker

Z kolei robot Fast Picker to rozwiązanie zaprojektowane z myślą o wydzielaniu lżejszych materiałów (do 1 kg), np. butelek PET, folii, kartonu, papieru itp. Są one podejmowane za pomocą chwytaka podciśnieniowe[1]go. W tym przypadku z jednostką sterującą można połączyć tylko jedno ramię, ale jest ono w stanie wykonywać znacznie więcej pobrań: do 4800 w ciągu godziny. W obu przypadkach działanie robotów użytkownik jest w stanie kontrolować zdalnie, za pomocą komputera lub smartfona. Zaprezentowane maszyny to moduły, które można dowolnie zestawiać, tworząc linie dopasowane do konkretnych potrzeb. Z tych samych względów łatwo zmieniać ich konfigurację oraz je rozbudowywać.

Rozwiązania dostępne w ramach TRS umożliwiają tworzenie efektywnych i wydajnych linii do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów pochodzących ze zbiórki selektywnej, odpadów handlowych i przemysłowych, odpadów drewnianych czy w końcu budowlanych i porozbiórkowych, a także przeznaczonych do produkcji paliwa alternatywnego. Podejmując wyzwanie, jakim jest reprezentacja działu TRS w Polsce, firma EWPA nie ogranicza swojej roli tylko do projektowania i montażu takich instalacji. Zależnie od potrzeb może pełnić funkcję generalnego wykonawcy, biorąc na siebie uzyskanie niezbędnych zezwoleń, doprowadzenie mediów a nawet wybudowanie obiektu, w którym będzie się mieścić linia technologiczna.
Sprawdź gamę produktów
Źródło TK 1/2023terex recycling systems
terex recycling systems
terex recycling systems
terex recycling systems
Maszyny stacjonarne i kompletne linie technologiczne TRS w ofercie EWPA